Податки на нерухомість

Уряд країни готує законопроект про податкові зміни, за яким підвищать податок для тих, хто оформляє більше однієї угоди з нерухомості в рік.

Сьогодні, продаючи квартиру, ділянку або будинок, за умови володіння ними більше 3-х років, береться 1% від вартості в Пенсійний фонд і мита з боку покупця і продавця. Це якщо продається один об’єкт в рік. При продажу декількох об’єктів протягом року з кожної угоди сплачується додатково 5% податку на доходи фізосіб і військовий збір в розмірі 1,5%. Цим користуються забудовники-фізособи, для яких такі ставки досить вигідні. Якби нерухомість вони продавали через компанію, то з прибутку повинні були б заплатити 18%.

З одного боку – менші ставки дають можливість не завищувати ціни на квартири і будинки, з іншого боку – держава втрачає пристойні суми в казну.

Як будуть підвищуватися податки

Відомий скандал з колишнім мером Ірпеня, який 6 років тому задекларував у своїй власності 67 квартир, явно маючи на меті їх продати від імені фізособи, а не компанії-забудовника, показав недоліки в нашому законодавству.

Міністр фінансів Сергій Марченко, анонсуючи вищеназвані зміни в податкових ставках, сказав, що таким чином уряд хоче змусити платити податки дуже хитрих людей, щоб подібних ситуацій, як з колишнім мером Ірпеня, не виникало.

За новим законопроектом, продаючи один об’єкт нерухомості на рік, ставки залишаться без змін. Якщо планують продавати вдруге на рік, то з другої угоди необхідно буде заплатити 5% податку і 1,5% військового збору. Третій і наступні об’єкти нерухомості, які захоче продати продавець протягом року, будуть обкладатися податком у 18%, плюс 1,5% військового збору.

Ці зміни зроблять продаж нерухомості від імені фірм-забудовників більш вигідним, ніж від фізособи, оскільки у них об’єктом оподаткування буде не дохід, а прибуток, отриманий від продажу.

Простих громадян, які захочуть продати свою квартиру, дачу або ділянку, нововведення оминуть, навряд чи вони будуть проводити більше однієї угоди в рік. А ось на компанії забудовників це вплине, і вони не захочуть миритися зі зниженням свого прибутку. Скоріше за все забудовники підуть відомим шляхом: перекладуть на плечі покупців фінансові витрати, пов’язані з підвищенням податкових ставок.