Новий закон про оцінку нерухомості: скажімо «Ні!» корупції

5 грудня президент України підписав новий закон, щодо оцінки об’єктів нерухомості та зміни в схемі, яку давно вже визнали корупційною. Мова йде про реєстрацію даних про майно на спеціальних електронних майданчиках. Раніше за цю послугу необхідно було платити гроші (1500 грн в середньому), а сам процес отримання довідок і звітів затягувався на тривалий термін.

З 31 січня 2020 роки так звані «майданчики Яценко» скасовані.

Це означає, що:

– Тепер процес укладання угод з нерухомістю буде набагато швидше.

– Необхідність отримувати довідки тільки на електронному майданчику усунена.

– Кожен громадянин України зможе отримати довідку про автоматичну оцінку майна швидко і без зайвих витрат.

Розглянемо новий закон трохи докладніше. Самі депутати проголосили довгострокове завдання нового закону: він покликаний поліпшити інвестиційний клімат в Україні та спростити процедуру оцінки нерухомості.

На підставі цього закону відпала необхідність в посередниках – електронних майданчиках – через які раніше було потрібно реєструвати звіт про оцінку об’єкта нерухомості, та отримувати довідку про реєстрацію, без якої неможливо було провести угоду у нотаріуса.

Нова модель оцінки майна стала набагато простіше: тепер кожен власник об’єкта нерухомості отримує доступ до єдиної бази звітів про оцінку майна. За допомогою автоматичного модуля власник нерухомості може замовити швидку оцінку свого об’єкта онлайн і отримати довідку про ринкову вартість. Така довідка онлайн має повну юридичну силу і може використовуватися при укладанні угод.

Якщо ж власник нерухомості не згоден з результатами автоматичної оцінки, він має право звернутися до фахівців-оцінювачів і отримати звіт по оцінці свого майна в стандартному вигляді, як це було раніше.

Всі дані про оцінку об’єктів нерухомості вносяться в єдиний реєстр, доступ до якого одержать всі без винятку оцінювачі і нотаріуси. Також отримати довідки та звіти зможуть і власники: доступ до реєстру не потребує авторизації, а всі дані по об’єктах будуть перебувати у відкритому доступі. Виняток – персональні дані власників майна або замовників звіту, які будуть недоступні всім бажаючим.

У новому законі передбачено вступ його в силу на наступний день з моменту підписання, а окремі пункти 1 розділу вступили в силу з 1 січня 2020 року. За даними Фонду держмайна України, програмне забезпечення для нового реєстру даних почне працювати приблизно в середині 2020 року.