Плюси і мінуси в роботі держсистеми оцінки квартир

В кінці червня цього року запрацювала нова система оцінки нерухомості. Фонд держмайна поспішив оприлюднити перші результати використання програми: так, в день запуску (29.06.21) програмою скористалися більше 3000 громадян, а нотаріуси в кількості 1500 чоловік зробили перевірки звітів і довідок, зареєструвавши договору про купівлю-продаж нерухомості.

Чиновники, що презентували програму, заявили, що реформа оціночної діяльності – це про справедливість. Однак перші дні роботи програми показали, що далеко не всі об’єкти вона оцінює об’єктивно і справедливо, і держсистема, безумовно, вимагає ще серйозного доопрацювання.

Які недоліки є у програми

Експерти ринку нерухомості виділили кілька серйозних прогалин в роботі, через які все одно доводиться звертатися до незалежних оцінювачів.

1. Системою не враховуються індивідуальні характеристики квартир, наприклад, вторинне житло в занедбаному стані або ж житло з якісним сучасним ремонтом. В одному будинку можуть бути квартири, що відрізняються за ціною на 25%, а програма цю різницю не побачить.

2. В залежності від оцінки житла сплачуються і податки: 1% до Пенсійного фонду і держмито. А якщо нерухомість у власності менше 3-х років, то ставки зростають: держмито 5%, військовий збір 1,5% і Пенсійний фонд 1%. У зв’язку з цим простіше заплатити незалежного оцінювача і отримати реальну ринкову вартість, яка, до того ж, допоможе заощадити на податках.

3. Для об’єктів середньої та високою вартістю система працює погано, видаючи велику похибку, яка може в 1,5 рази перевищувати ринкову ціну квартири.

4. Транспортні, літальні та плаваючі засоби, система оцінити не може.

Плюси програми

Доступ до системи безкоштовний, необхідно лише мати інтернет і електронний цифровий підпис. Квартири типової забудови програма оцінює досить коректно і дозволяє істотно економити час і нерви продавцям і покупцям. Крім того, запуск автоматичної оцінки дозволив частково прибрати нечесних гравців ринку, задіяних в системі оцінки.

Однак держсистема все-таки вимагає серйозних доопрацювань. Сьогодні у неї більше мінусів, ніж плюсів. Досі оцінка експертами відображає точнішу ринкову вартість, але, нажаль, вона не завжди схвалена базою. Через 6 місяців програму планують оновити з урахуванням тих недоліків, які вона вже показала. Чи вдасться це чиновникам – час покаже.