Як поміняють податок на нерухомість?

Глава комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав у ВР законопроект, який передбачає зміни в оподаткуванні на нерухомість. Дані зміни автори документа назвали справедливими, тоді як діючий податок порівняли із середньовічним податком на вікна.

Що обіцяє новий законопроект?


Автори документа планують прив’язати податок до вартості нерухомості, а не до метрів, як є зараз. На їхню думку, несправедливо, коли власники квартири з однією площею, але в різних районах платять однакову суму податку. Після прийняття нового закону власник житлового приміщення буде платити не більше 0,2% від оцінки житла, а власник нежитлової нерухомості не більше 0,3%. Середній річний податок за такими розрахунками може скласти близько 3000 грн. Також за новим законом скасовуються всі пільги, які є зараз. У той же час, передбачається, що податок на нерухомість не платитимуть пенсіонери, люди з інвалідністю, ветерани війни і праці, неповнолітні і недієздатні особи за умови, що у них у власності є лише один об’єкт нерухомості. Цікаво, що і тут будуть певні обмеження: оціночна вартість квартир не повинна перевищувати 300 мінімальних з / плат для міст-мільйонників і 100 мін. з / плат для населених пунктів з менш 1 млн. жителів; для будинків розмір мінімальних з / плат становить 600 і 250 відповідно.

Ще одним нововведенням стане стягування податку з нерухомості, яка ще не введена в експлуатацію, проте фактично придатна до використання. Однак тут є питання: хто і на підставі яких ознак буде вирішувати придатна до використання нерухомість чи ні?

Традиційно, для реалізації даного законопроекту автори пропонують створити нові структури, які будуть займатися оцінкою житла. Однак як буде проходити процес – законопроект не трактує.

Побоювання експертів


Оскільки за основу для розрахунку податку пропонується оціночна вартість нерухомості, а не ринкова, експерти вважають, що тут є великі ризики і присутня корупційна складова. Комусь вартість занизять, а комусь завищать – почнуться позови до  суду, процеси затягнуться і до чого все призведе – невідомо.

Фахівці з нерухомості вважають, що в першу чергу необхідно створити базу оцінки, автоматизувати її, залучити міжнародних оцінювачів, IT-фахівців, а потім впроваджувати зміни. Зараз же відбувається навпаки. В цілому, новий законопроект досить сирий і потребує обговорення і доопрацювань. Експерти не прогнозують, що він запрацює вже в 2021 році. Однак морально підготуватися до зміни податку на нерухомість все-таки варто.

P.S .: не обійшлося без чергового курйозу – автори законопроекту допустили помилку, через що в розрахунках податку було досить багато нулів. У Фейсбуці через це розгорнулася велика дискусія, де активно коментувалась тема податку на «хрущовку» в розмірі 100 000 грн.