У парламенті зареєстрований законопроект «Про гарантування майнових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому». У чому суть проекту закону і яку користь він принесе – розберемо в цій статті.
Будівельні піраміди – тема не нова в Україні. Наприклад, на кінець 2019 року в країні налічувалося понад 150 проблемних будівництв багатоповерхових будинків. Жертвами обману з боку забудовників стало більше 100 000 інвесторів, які так і не отримали свої бажані квартири!
Для того, щоб мінімізувати подібні оманні схеми, а також закріпити на законодавчому рівні гарантії отримання своїх квадратних метрів інвесторами, і був запропонований вищезгаданий законопроект.
У чому суть нового документа?
- Люди, які вирішили купити квартири в ще не зданих в експлуатацію об’єктах, будуть отримувати права на них, засвідчені у нотаріусів. Їм будуть продавати не обіцянки побудувати будинок, де буде їх квартира, а вже права на майбутню квартиру. Це, на думку авторів закону, припинить спроби повторних перепродажів квартир забудовниками.
- Забудовник не зможе продати частину квартир до повного введення будинку в експлуатацію. Вільні квартири будуть служити гарантією. Якщо забудовник не зможе закінчити будівництво, кошти, виручені від продажу гарантійних квартир, використовують на добудову будинку.
- Всю інформацію по будівництву житлових комплексів, а також статистику ринку нерухомості зроблять загальнодоступною. Забудовнику необхідно буде подавати повну інформацію про об’єкт будівництва: від інформації про власника землі, підрядника до технічних характеристик будинку. Завдяки цьому, згодом, забудовник не зможе допродувати підвальні приміщення, горища або ж ділити великі квартири на смарт.
- Новий закон буде поширюватися тільки на ті об’єкти, які почнуть будуватися після його вступу в силу.
На що ще варто звернути увагу в новому законі?
У документі юридично закріплюється такий термін, як «девелопер будівництва». Їм може бути як юридична, так і фізична особа, яка матиме право частково виконувати функції замовника, залучати гроші, будувати і передавати покупцям їх квартири.
Також в правове поле вводиться таке слово, як «апартаменти». Раніше, коли забудовник хотів заощадити на будівництві і скоротити необхідний для будівництва будинку пакет документів, він називав квартири апартаментами. В апартаментах не можна було прописатися, і тарифи за комуналку вважалися за промисловими цінами. Новий закон дозволить прописатися в апартаментах і комуналка буде вважатися як для житлових квартир.
Експерти відзначають, що новий законопроект включає і серйозні вимоги по енергоефективності та енергоаудиту будинків. З одного боку, це, звичайно, вплине на проектування і собівартість будівництва, проте, з іншого боку, такі будинки будуть більш надійними і комфортними для проживання.
Для чесних забудовників даний закон стане великим плюсом, оскільки вони зацікавлені в зниженні ризиків інвестування. Також він допоможе підвищити довіру до ринку в цілому, адже дозволить якщо не викорінити, то істотно скоротити шахрайства на ринку будівництва житлових комплексів.