В кінці листопада 2020 року на сайті Мінфіну з’явилась новина, в якій йдеться про розпочату роботу зі створення національної системи реєстрів та кадастрів нерухомості, адресного реєстру і реєстру споруд. Мета створення вельми шляхетна: чиновники хочуть ускладнити шахраям доступ до реєстрації і, в той же час, спростити оформлення документів простим громадянам.
Початок роботи ознаменувався нарадою, в якому взяли участь ряд міністрів. Там же були озвучені особливості роботи системи: кожен об’єкт нерухомості (будівля, квартира, будинок, земельну ділянку), а також право власності матиме свій ідентифікатор, який виступає в якості обміну даними. Присвоюватися він буде один раз і залишиться незмінним. Саме цей ключ (ідентифікатор), за словами чиновників, унеможливить проведення шахрайських дій з об’єктами нерухомості.
Реєстри, які об’єднають в національну систему (два з них планується тільки створювати):
1) Держреєстр речових прав на нерухоме майно.
2) Держ. зем. кадастр.
3) Оновлений реєстр адміністративно-територіального устрою.
4) Планується створити реєстр будівель і споруд.
5) Планується створити єдиний адресний реєстр.
У чому користь системи для простих громадян?
Головна особливість, яку виділяють чиновники, це надання послуг через «єдине вікно». Обіцяють, що більше громадяни не будуть бігати по кабінетах і різним структурам, щоб зібрати необхідні виписки для оформлення прав власності. Вся інформація по об’єкту буде відображатися автоматично.
Крім того, планується, що система буде взаємодіяти і з іншими реєстрами. Наприклад, з демографічним, з реєстром юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Для внесення інформації в бази реєстрації споруд та адресного реєстру планується залучити органи місцевого самоврядування. Також на них буде покладено відповідальність внесення змін у зв’язку з перейменуванням вулиці або населеного пункту.
У створенні національної системи реєстрів та кадастрів нерухомості, адресного реєстру і реєстру споруд уряд робить ставку на системний підхід. Зараз, на їхню думку, облік об’єктів нерухомості нагадує пазли, які між собою ніяк не стикуються. Обіцяють все впорядкувати і полегшити життя громадянам, заощадивши їм і час, і гроші.