На сьогоднішній день не існує чіткого алгоритму прорахунку суми компенсації при нанесенні моральної шкоди. Тому в судовій практиці зустрічаються випадки, коли за схожий моральної шкоди судді визначають різну компенсацію. Врегулювати дану ситуацію обіцяють автори законопроекту № 3929 «Про компенсацію втрат немайнового характеру (моральної шкоди)», який в кінці липня 2020 року було зареєстровано у Верховній Раді.
У чому особливість документа
Автори законопроекту вважають, що тільки спеціально навчені незалежні експерти зможуть прорахувати точну суму моральної компенсації. Тому пропонують ввести нову професію – фахівець (експерт) щодо визначення розміру моральної шкоди. Таким експертом може стати громадянин з вищою освітою, який не менше 2-х років пропрацював на посаді економіста, юриста, психолога, соціолога або був судовим експертом, атестованим згідно із законодавством. Для того, щоб стати таким експертом, необхідно пройти спеціальне навчання, скласти іспит і отримати кваліфікаційне свідоцтво.
Обов’язково повинна бути створена Асоціація фахівців (експертів) щодо визначення розмірів матеріальних збитків, так як тільки вона має право вносити інформацію про експертів до Реєстру фахівців (експертів) щодо визначення розмірів матеріальних збитків. Хто буде створювати даний новий Реєстр – в законі не вказується.
Що це означає для людей? Якщо ви вирішите звернутися до суду про відшкодування моральної шкоди, крім адвоката, вам необхідно найняти і нового експерта, так як без нього отримати компенсацію буде неможливо. Яка буде вартість послуг таких експертів – в законопроекті не вказується.
Підстави для визначення моральної шкоди:
- Для фізосіб – це заподіяння фізичного болю або душевних страждань в наслідку порушення їх конституційних прав і прав його родичів, членів сім’ї неправомірними діями або бездіяльністю інших осіб.
- Для юросіб – це нанесення шкоди діловій репутації компанії.
В цілому даний законопроект присвячений більше організації роботи експертів щодо визначення розміру моральної шкоди. Опис їх діяльності дуже схоже на опис роботи ріелторів по нерухомості з гучного законопроекту № 3618: також необхідно пройти навчання, отримати свідоцтво, також буде створюватися черговий Реєстр, нова Асоціація і також без нових експертів неможливо буде отримати компенсацію моральної шкоди.
Методику визначення моральної шкоди автори законопроекту пропоную затвердити протягом 3-х місяців після вступу в силу цього закону. Розробити її повинні в Міністерстві юстиції України.
На підставі даного законопроекту складно сказати, чи буде легше і справедливіше визначатися моральна шкода і чи підвищаться шанси в цілому отримати грошову компенсацію за шкоду немайнового характеру. Але те, що послуги експертів будуть надаватися на платній основі, в документі прописано. Залишається тільки сподіватися, що розмір суми за роботу новоявлених експертів не стане причиною фізичного болю і душевних страждань позивачів.