Продаж квартир по відступленню прав

До 25% квартир в новобудовах продаються за схемою відступлення, коли договір укладається не з забудовником, а з так званим першим власником. У ролі першого власника можуть виступати як фізособи, так і юридичні особи. За договором відступлення продається не сама квартира, а право на неї. Відступлення майнових прав на об’єкт незавершеного будівництва – це класичний приклад такої схеми.

Особливості відступлення прав

За умовами договору відступлення новий покупець бере на себе всі зобов’язання від початкового кредитора. Тому тут важливо звернути увагу на такі моменти:

  1. репутація забудовника;
  2. чи платежі були сплачені кредитором, з яким укладається договір;
  3. чи є згода чоловіка / дружини, якщо кредитор – фізична особа і перебуває у шлюбі;
  4. перевірити акти взаєморозрахунків всіх учасників будівництва, якщо договір відступлення оформляється з юрособою.

Договір відступлення можна заключити до моменту підписання акту прийома-передачі між інвестором і забудовником. Після оформлення квартири у власність укладається договір купівлі-продажу.

Інформація, яка повинна бути в договорі відступлення:

  1. Опис об’єкта.
  2. Технічні характеристики квартири.
  3. Номер, секція, специфікація.
  4. Ціна.
  5. Порядок проведення виплати.
  6. Введення в експлуатацію.

Якщо перший покупець оплатив квартиру забудовнику, то новому покупцеві повинні видати відповідний документ.

Як нові закони можуть вплинути на відступлення прав

Схему відступлення прав часто використовують ті, хто хоче заробити на квадратних метрах. Щоб не сталося цінового демпінгу, забудовники обмежують певним відсотком або кількістю квартир інвестиційні площі, вимагають узгоджувати цінову політику при перепродажі.

На законодавчому рівні є ініціативи повної заборони продажів квадратних метрів на етапі будівництва, однак підтримки вони не знаходять. Сьогодні на ринку немає в достатній кількості вільних коштів, що дозволяють повністю профінансувати будівництво.

На сьогоднішній день є проект закону № 5091, який дозволить, на думку його авторів, зробити більш прозорими відносини на ринку будівництва, допоможе захистити права інвесторів і знизити ризики для покупця, захистивши від шахрайських схем з відступлення прав, підставними фірмами і т.п. В першу чергу, він зобов’язує створити відкриті реєстри забудовників. Також, якщо даний законопроект буде прийнятий, можна буде реєструвати право власності на об’єкт будівництва (тобто на квартиру в будинку, який будується).