Що робити, якщо межі ділянок накладаються одна на одну?

ЭКСПЕРТНАЯ ОЦЕНКА ЗЕМЛИ

Накладення меж земельних ділянок – поширена проблема, з якою стикаються громадяни під час оформлення документів землі.

Кордони двох сусідніх ділянок накладаються одна на одну, через що неможливо зареєструвати одну з ділянок та отримати кадастровий номер. За деякими даними таких ділянок у країні не менше 2 млн. і далеко не кожен власник знає, як вирішити цю проблему.

Причини, через які виникають такі помилки:

1) Необачність землевпорядника, тому важливо вибрати надійну організацію, яка правильно визначить межі.

2) Помилка даних, внесених до Державного земельного кадастру.

До 2003 року межі встановлювалися без визначення їх на місцевості та без погодження з власниками сусідніх ділянок. Через це, коли було введено електронну форму, виявилося, що багато ділянок накладаються одна на одну.

Проблема накладання кордонів найчастіше виявляється, коли із земельною ділянкою здійснюється будь-яка юридична операція – продаж, передача у спадок, дарування, поділ чи об’єднання ділянок. Неправильно оформлену ділянку не зможуть внести в кадастрову базу та присвоїти номер, а також зареєструвати, а це означає, що юридичні операції із землею будуть неможливі.

Як вирішити проблему накладання кордонів один на одного?

1) Переоформити право власності на землю з меншою площею і конфігурацією, щоб кордони один на одногоне накладалися.

2) За згодою власника ділянки виправити помилки за допомогою техдокументації щодо відновлення меж земельної ділянки та винесення їх у натурі або за матеріалами інвентаризації земель.

3) Якщо в документації або в Держземкадастрі помилка була суто механічною – необхідно звернутися із заявою до територіального органу кадастру. Форми заяв, залежно від помилок, можна знайти у додатках до Порядку ведення Державного земельного кадастру.

4) Вирішувати проблему в судовому порядку, вимагаючи скасування держакту на землю у зв’язку із накладенням меж.

Відповідно до Земельного кодексу, порушені права власників землі підлягають їх відновленню згідно із законом. При цьому власник не може бути позбавлений права власності на свою ділянку. У цьому ж Кодексі (ст. 155) вказується, що й виданий акт, який порушує права людини щодо володіння, користування тощо земельною ділянкою, визнається недійсним.