За відмову доглядати за людьми похилого віку можуть позбавити спадщини! Дана норма прописана в проекті закону “Про внесення змін щодо майнових прав …” і викликала чимало суперечок і обговорень. На сьогоднішній день проект з безліччю правок вже внесли на розгляд до Верховної Ради. У чому його особливість – розберемо в статті.
У чому суть законопректу
Ситуації, коли літні батьки, які потребують догляду, залишаються без нагляду дітей або інших родичів – не рідкість. Часто їм допомагають соцпрацівники або ж вони направляються в будинок для людей похилого віку. Змінити цю ситуацію вирішили на законодавчому рівні.
Суть нововедення полягає в тому, що у дітей (та інших правонаступників), які переклали тягар догляду за літніми родичами на плечі держави, можуть вимагати відшкодування витрат, виставивши рахунок на грошову компенсацію, наприклад, від продажу майна померлого родича. У законопроект заклали і компенсацію за допомогу соцпрацівників, наприклад, коли вони приносять продукти або прибирають в приміщенні. При відмові родичів компенсувати витрати місцева влада може звернутися до суду і вимагати відшкодування витрат за 3 роки.
Зміни для опікунів
Вищевикладені норми стосуються і опікунів, які уклали договори довічного утримання одиноких пенсіонерів з правом успадкування їх майна. Якщо людині знадобиться допомога соцслужб, опікуни також повинні будуть оплачувати їхні послуги. Якщо ж вони не виконують свої домовленості по догляду, то рішенням суду можуть бути позбавлені права на майно. Крім того, в договорах зобов’язують прописувати суму, яку опікун повинен витрачати на догляд за літньою людиною, вона не повинна бути менше двох прожиткових мінімумів.
Підводні камені
За запевненням Мінсоцполітики, даний законопроект покликаний простимулювати недбайливих дітей, щоб вони не кидали немічних літніх батьків напризволяще. Однак, експерти бачать в ньому безліч способів корупції. По-перше, в законопроекті є таке поняття, як “якість утримання”, нижня планка якого – це 2 прожиткових мінімуми. Органи опіки можуть зловживати цією цифрою і навіть займатися прямим здирництвом. По-друге, спадкоємці можуть не мати достатньої фінансової можливості утримувати своїх батьків. Як бути в таких ситуаціях – незрозуміло. І по-третє: даний законопроект може призвести до того, що люди похилого віку стануть заручниками власних родичів, які будуть бажати їм якнайшвидшої смерті.