У липні цього року був скасований мораторій на продаж с/г земель. Разом з тим були встановлені деякі обмеження і вимоги для покупців таких земель, серед них – підтвердження доходів, які покупець планує витратити на покупку с/г землі. Підтверджувати свої доходи повинні як юридичні, так і фізичні особи.
Що може бути джерелом доходів?
- Офіційна заробітна плата.
- Доходи від занять підприємницькою діяльністю.
- Пасивні (інвестиційні) доходи – дивіденди, роялті тощо.
- Доходи від оренди майна, продажу рухомого та нерухомого майна.
- Відчуження корпоративних прав, цінних паперів.
- Спадщина, подарунки, виграші, призи.
Одним словом, це може бути будь-який дохід від будь-якої, не забороненої законодавством, діяльності, який підтверджений документально на підставі офіційних документів. Такими документами, зокрема, можуть бути декларації про майновий стан і доходи, фінансова звітність юросіб та ін.
Відзначимо, що підтвердження доходів стосується тільки відплатних договорів – договорів купівлі-продажу, ренти, міни (до договорів дарування ця норма не застосовується). Зобов’язання підтвердження джерела своїх доходів при покупці земель категорії с/г призначення прописано в Земельному кодексі (ст. 130 ч. 6).
Купівля землі під город або садівництво
Згідно Земельного кодексу до земель сільськогосподарського призначення належать:
- Сільськогосподарські угіддя – рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження, перелоги.
- Несільськогосподарські угіддя – господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та ін. Захисні насадження, крім тих, які віднесені до земель інших категорій.
Простим громадянам, які збираються купити ділянку з призначенням під садівництво або для ведення особистого с/г господарства також необхідно підтверджувати свої доходи. Наприклад, якщо громадянин купує дві земельні ділянки – одну з призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а другу ділянку з цільовим призначенням для ведення особистого с/г господарства (город), то відповідно до законодавства покупець повинен підтвердити свої доходи тільки на покупку другої ділянки.
Умова підтвердження джерел доходів хоч і створює додаткові незручності покупцеві, проте абсолютно вирішувана для більшості громадян. На сьогодні по країні вже укладено близько 30000 договорів в рамках ринку землі. І з кожним місяцем їх стає все більше і більше.