Купівля нерухомості із землею: нові зміни

Наприкінці жовтня цього року набули чинності зміни до закону, згідно з якими при купівлі нерухомості (житлового будинку чи інших споруд) одночасно у власність переходить і земельна ділянка під цією нерухомістю.

Основні моменти, на які слід звернути увагу:

  1. Купуючи об’єкт нерухомості до покупця автоматично переходить право користування чи власності землею.
  2. Це право поширюється на землі, які перебувають у постійному користуванні, а також на орендовані землі.
  3. Закон не поширюється на багатоквартирні житлові будинки. У разі покупки квартири ви купуєте тільки квартиру без землі.

Якщо новий власник нерухомості не має права отримати землю у постійне користування, він зобов’язаний подати заяву до місцевих органів для отримання ділянки у власність або у користування.

Слід враховувати, що з купівлею частини нерухомості новий власник має право використовувати частину землі в своїх цілях. Розмір ділянки має бути пропорційний площі частини нерухомості, що купується. Частину землі необхідно виділити в окрему ділянку та привласнити їй новий кадастровий номер.

Укладати окремий договір на землю немає потреби. У договорі купівлі нерухомості прописуються і земельні параметри, зокрема і кадастровий номер ділянки. Документи, що підтверджують власність на об’єкт нерухомості, є основою реєстрації права власності або користування на землю.

Також при отриманні у спадок будинку чи іншої споруди право власності на землю переходить спадкоємцю одночасно разом із нерухомістю.

Якщо купується об’єкт незавершеного будівництва, то у такому разі право власності чи користування землею виникає лише після того, як будуть зареєстровані права на будинок чи іншу споруду.

При купівлі об’єкта нерухомості, що знаходиться на землях державної чи комунальної власності, і при цьому земля не перебуває у користуванні, протягом 30 днів з моменту реєстрації права власності на нерухомість необхідно звернутися до місцевих органів із заявою про передачу у право власності чи користування земельної ділянки, де знаходиться об’єкт нерухомості. При цьому, якщо ви пропустили встановлений термін, це не є приводом для відмови вам в оформленні землі.