Оцінка майна або експертиза? У чому різниця?

Цим питанням нерідко задаються власники, які мають продаж або інші операції з майном. На ділі все просто:

  • Оцінкою майна називається процедура, в ході якої визначається оціночна його вартість.
  • Експертиза – це більш широке поняття, в нього включають використання методик і знань не тільки з області економіки або безпосередньої оцінки, але і знання в сфері інженерії, кримінально-процесуальних дисциплін, будівництві і безлічі інших галузей, які стикаються з роботою експертів.

Призначення у оцінки та експертизи теж різний. Якщо акт, складений оцінювачем, покликаний дати загальну інформацію про об’єкт,то робота експерта заключається в перевірці відповідностей представленої суми до стану і правового статусумайна.

Різниця є і в законодавчій базі. Так,

  • Оцінювачі майна в своїй роботі покладаються на норми закону «Про оцінку майна», і їх діяльність регулюється безпосередньо Фондом Держмайна. Відповідно, саме на базі цієї організації вони отримують кваліфікацію, без якої займатися оціночною діяльністю заборонено законом.
  • Експерти в області майна працюють під юрисдикцією Міністерства юстиції, а основою для їх роботи виступає закон «Про судову експертизу».Відповідно, їхні послуги лежать швидше в правовому полі, і вони необхідні для вирішення спірних ситуацій, ведення справ в суді або в прокуратурі.

Якщо вам потрібна саме оцінка майна для подальших операцій з нею, наприклад, для продажу або оформлення договору дарування, то послуги експерта – це не ваш вибір. Замість цього вам знадобиться досвідчений оцінювач майна, який зможе швидко і кваліфіковано провести оцінку.

Якщо ж ви шукаєте оцінювача, а агентства і компанії пропонують вам послуги експертів, це привід задуматися про компетенцію подібних агентств. У будь-якому випадку, при замовленні оцінки вашого майна незайвим буде поцікавитися у оцінювача або компанії наявністю актуальних сертифікатів і проходженняпідвищення кваліфікації– так ви зможете убезпечити себе від некваліфікованих «експертів».