Оформлення угод купівлі-продажу в Україні – нововведення, про які слід знати

Працюючи з нерухомістю, слід завжди тримати руку на пульсі. Зміни в законодавстві, нововведення в сфері будівництва щороку приносять нові сюрпризи. Якщо ви плануєте продати або купити житловий / нежитлове приміщення, зверніть увагу на ключові зміни.

СТОП заниженим оцінкам

Влітку 2018 року була запущена Єдина база звітів. Дана система дозволяє проводити моніторинг звітів оцінки відповідно до встановлених в ній ринкових індикаторів. Це означає, що якщо оцінювач оцінив, наприклад, трикімнатну квартиру, нижче встановленого індикатора, така оцінка прийнята не буде. Тепер знизити вартість нерухомості з метою заощадити на податках не вийде.

Якщо при перевірці оцінки звіту не був привласнений унікальний номер, то такий договір купівлі-продажу нерухомого майна нотаріус не засвідчить. Оцінювач може в перші 10 днів запросити рецензування свого звіту. Однак тривалість проведення оцінки сильно збільшиться, і не факт, що звіт буде прийнятий.

Новини первинного ринку

Почався процес оновлення застарілої ДБН, а також будівельної нормативної бази. Нововведення вплинуть на якість і темпи будівництва і, що важливо, на швидкість оформлення права власності на новий об’єкт.

Пройшли зміни і при присвоєнні адрес новобудов. У березні 2019 року Кабмін прийняв постанову, яка спрощує цю процедуру: адреса присвоюється при наданні будівельного паспорта. Після введення будівлі в експлуатацію адреса присвоюється автоматично.

Законне перепланування

Перепланувати приміщення – об’єкти класу СС2 і СС3 – можна тепер без узгодження. Відзначимо, що несучі конструкції перепланування не підлягають. Якщо план приміщення в техпасторте відрізняється від реального плану приміщення, але не суперечить новим нормам, угоду купівлі-продажу можна сміливо оформляти.

Плани на майбутнє:

Запуск електронного реєстру на будівництво. Працюватиме єдиний реєстр проектної документації на будівництво, держреєстрації прав на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості.
Створення Єдиної державної електронної системи, спрямованої на поліпшення взаємодії між забудовником і іншими учасниками ринку нерухомості. Для покупця така система буде додатковим плюсом, так як тут він зможе ознайомитися з усією інформацією по об’єкту будівництва.

Що залишилося без змін

Без змін залишилися розміри податків і зборів:

  • 1% від вартості на збір до Пенсійного фонду (не потрібно платити, якщо ви купуєте житло вперше).
  • 5% податок на доходи фізосіб і 1,5% військового збору (якщо за рік проводиться більше однієї угоди продажу, платить продавець).
  • 1% держмито від оціночної вартості об’єкта (як правило, ділиться порівну між покупцем і продавцем).