Очікується, що з 2020 року продаж землі, що знаходиться в приватній власності, буде відкрито. Станом на 2019 рік, загальна площа земель, які не підлягають продажу (паї та земельні наділи), становить понад 40 мільйонів гектарів.
Сьогодні ведуться активні розмови про новий закон, який зніме чинний мораторій на продаж, і відкриє землевласникам нові перспективи. Нагадаємо, що зараз земельні паї можна тільки здавати в оренду, а на продаж земель накладено суворе вето. Здаються подібні наділи практично повсюди: найчастіше договору з орендарями заключаютьна термін від 7 до 50 років.
Команда нового президента прагне пролобіювати закон на скасування мораторію ще до закінчення цього року, і прогнози експертів свідчать, що після його прийняття вартість землі зросте.
Поки що не зовсім зрозумілі механізми нового ринку землі, який буде створений, якщо прихильники зняття мораторію досягнуть успіху. Очікується, що одним з головних достоїнств нового закону буде можливість брати кредити на обробку землі під заставу наявного майна, в тому числі під нерухомість або самуділянку.
Ще одна особливість нового закону полягає в строгому правилі: продавати землю можна буде тільки українським громадянам. Очікується, що така форма господарювання дозволить наповнити бюджет країни приблизно на 50 мільярдів доларів США в строк до 8 років. Аналогічне зростання очікує внутрішній валовий продукт – його приріст щорічно планується на 2%.
Що чекає українців після прийняття закону:
Можливість вільно розпоряджатися своїми земельними наділами: продавати, здавати, купувати, надавати в якості застави.
Також закон врегулює продаж земельних наділів фінансовими установами.
Зростання цін на земельні наділи. Спочатку вартість пропонується оцінювати за формулою: вартість оренди, помножена на 20 років. Таким чином, якщо за 1 гектар сьогодні власники отримують 120 доларів ренти, то продати таку ділянку можна буде за 2400 доларів. Але через пару років після прийняття закону ціна підніметься в 3 рази.
Поки щонеможливо точно спрогнозувати всінюанси земельного ринку після зняття мораторію. На нього будуть впливати відразу кілька факторів. У тому числі – попит і пропозиція з боку землевласників, розташування конкретних ділянок, виставлених на продаж, сама економічна ситуація в країні можуть чинити істотний вплив.
І важливу роль буде грати компетенція оцінювача, який буде готувати конкретну ділянку на продаж.