Житлова нерухомість. Головні тенденції на ринку.

Головною тенденцією на ринку первинної житлової нерухомості Києва і області в 2017 році була рекордна, на загальну думку експертів компанії «Альянс-Укрексперт», активізація девелоперів і забудовників. Це і кількість анонсованих і запущених нових проектів забудовниками, і показники зданих в експлуатацію і виставлених на продаж «метрів житла».

За нашими спостереженнями, тільки в столиці, на протязі 2017 року, з’явилося 37 нових об’єктів, в яких пропонують первинне житло всіх категорій. Весь Київ ряснів плакатами з рекламою того чи іншого житлового комплексу, при цьому пропонувалися різноманітні акції, програми лояльності, розстрочки, знижки та навіть подарунки.

Ось, уже фактично десять років, з другої половини 2008 року, на ринку «править балом» покупець. Накопичення потенційних споживачів первинної нерухомості, з моменту набуття Україною незалежності, з метою збереження від постійної хвилеподібної інфляції, формуються в доларах. У валюті так само збереглося і ціноутворення, особливо на вторинних ринках житла України. «Вторинний ринок», традиційно прив’язаний до ВКВ, просідає в ціні. Це об’єктивний факт фізичного і морального зносу цієї категорії житлового фонду. Старі будинки, похмурі під’їзди, неоднорідність проживають в цих будинках мешканців, відсутність горизонтальної розводки опалення (відсутність можливості економії), та інші подібні фактори призводять до того, що ця категорія житла з кожним роком втрачає свою цінність і збільшує розрив з «первинкою» в абсолютному значенні.
Ринок новобудов прив’язаний до гривні і, в її еквіваленті, росте. Але доларовий цінник знижується на 2-8% відсотків в рік, по відношенні до попереднього починаючи з 2014 року. І це навіть з урахуванням валютної вартості іноземних будматеріалів і комплектуючих. Причому тенденція зберігається по всіх категоріях житла: економ, комфорт і бізнес клас.

Висока конкуренція між забудовниками в Києві і області вже призводить до демпінгу і може стати драйвером зниження середнього рівня цін на первинну житлову нерухомість в 2018 році. Хоча експерти компанії «Альянс-Укрексперт» прогнозують, що ринок «первинки» не буде рости або падати, а стабільно рухатися в бік зниження ціни у всіх сегментах на тих же на 2-8% відсотків в рік в 2018-19 роках, при відсутності явних катаклізмів в економіці в цей період.

Змінити цю тенденцію можуть тільки помітні позитивні економічні або політичні події. У 2019-2020 рр. НБУ очікує уповільнення економічного зростання до близько 2,96% ВВП, що, само по собі має на увазі – фахівці Нацбанку бурхливого зростання економіки не очікують. А ситуація з платіжним балансом України настільки неоднозначна, що в 2018 р без траншей МВФ ситуація може стати критичною. І якщо найважчі навантаження на бюджет припадають на період 2019-2020 рр., до якого ще потрібно дотягнути, не втрачаючи контролю над ситуацією, всього в 2018-2020 рр. державі доведеться віддати зовнішнім кредиторам $ 15,90 млрд, що трохи поступається нинішнім валютним резервам НБУ – $ 18,85 млрд.